Proč začít s Barfem

Proč Barf a co to  vlastně je?

Barf je zjednodušeně řečeno přirozená syrová strava pro Vašeho milovaného chlupatého masožravce. Zkratka B.A.R.F. má vícero interpretací, třeba Born again raw feeders nebo Bones and raw food. O co vlastně jde? Jedná se o metodu krmení založenou na podávání syrového masa, vnitřností, kostí, zeleniny, ovoce a bylinek. Zkrátka vše co připomíná přirozenou potravu divokých šelem žijících volně v přírodě. Ptáte se, proč by Váš „gaučák“, kterému se o divoké přírodě možná jen zdá, měl barfovat? Pes i kočka jsou prostě masožravci. Celý jejich trávicí systém, zuby, jednoduše vše je uzpůsobeno na krmení syrovým masem. Dokonce i malinkatá čivava je prostě z biologického hlediska šelma.

A jaké jsou tedy výhody barfu?

 • Zabezpečuje správné zažívání
 • Pomáhá posílit přirozenou imunity
 • Je to strava bez konzervantů, dochucovadel a další chemie
 • Vždy víte, co do misky dáváte
 • Lesklejší a kvalitnější srst
 • Omezená tvorba zubního kamene, menší zápach z tlamy
 • Méně parazitů
 • Až o 2/3 méně exkrementů díky vysoké stravitelnosti
 • Více energie
 • Méně kloubních a růstových problémů
 • Méně alergií
 • Možnost sestavení dávky na míru dle individuálních požadavků jedince (stáří, nemoc, vysoká zátěž, atd.)

Barfováním podporujeme přirozenou stravu naší šelmy a přitom mnohdy šetříme i peníze. Jediné co potřebujeme je mrazák a naučit se správně krmit. Nebojte se, není to žádná věda. Chce to jen vše vychytat a pak už si jen užíváte a pozorujete, jak si Vaše zvířátko pěkně mlaská.

Tak jak tedy na to?

Jako všechno co je pro nás nové a nevyzkoušené, tak i barfování u nás může vyvolávat počáteční obavy…nebude to časově náročné? Zvládnu to? Co když mi dojde krmivo? Atd…. Je to naprosto normální reakce. Můžu Vás ale ujistit, že až to po pár dnech dostanete „do oka a do ruky“, všechny Vaše předešlé obavy zmizí. My tady v Barfíku doporučujeme přejít na barf takzvaně ze dne na den. To znamená, že večer dostane pejsek svoji obvyklou dávku granulí a na druhý den ráno dostane už jen masíčko. Většina pejsků takový přechod dobře zvládá a ze změny jsou nadšení. Jsou samozřejmě i případy, kdy pejsek syrové maso nechce pozřít nebo má z toho menší průjem. Ani v jednom případě není nutno klesat na duchu, obojí se dá krásně vyřešit. Odmítání syrového masa je většinou z důvodu, že na něco takového nebyl nikdy zvyklý. Většinou stačí udělat malou „fintu fň“ a maso zezačátku malinko povařit. Vařené flákotě málokterý pejsek odolá. Pak stačí dobu varu postupně zkracovat, až se dopracujete do syrového stavu. Věřte, že pejskovi to bude potom už úplně jedno, jestli je maso vařené, nebo syrové. To samé je potřeba udělat v případě, že by se objevil první dny lehčí průjem. Po několika dnech to pomine a vše se vrátí do původního stavu.

Celkový přechod lze rozdělit do 4 týdnů:

TÝDEN 1.

V prvním týdnu pejska zvykáme na úplně novou stravu, kterou jeho trávicí systém jakoby zapomněl zpracovat. Psí střevo má schopnost tzv. jehličkového efektu, což znamená, že pokud se uvnitř nachází část kosti s ostrou hranou, střevo si jí dovede otočit tak aby pokračovala v cestě tou druhou, tupou hranou. Tímto se střevo chrání, aby v něm nedošlo k jeho poškození kostmi. V případě, že jsou oba konce ostré, střevo si je bude přetáčet, dokud se kost nestráví nebo nevyjde ven.

S jehličkovým efektem je to ale jako s řízením. Pokud jste léta neřídili auto, není úplně moudré do něj ihned nasednout a rozjet se do provozu. Buď to přežijete, nebo se v lepším případě stane nějaký karambol. Proto lidi „neřidiči s řidičákem“ volí nejdříve kondiční jízdy, aby se „rozjezdili“. Tady platí úplně stejné pravidlo. Střevo musíme nejdříve „rozjezdit“. Proto první týden krmíme pouze libovou

svalovinou bez kostí. Ideální je začít lehčeji stravitelnými druhy masa, kde jeden a ten samý druh zkrmujeme klidně dva tři dny po sobě. Například 1-3 den podáváme kuřecí prsa, 4-5 den krůtí svalovinu či ořez, 6-7 den můžeme dát rybu nebo králíka. K masu přidáváme ze začátku jeden druh zeleniny nakrouhané nebo rozmixované pro lepší stravitelnost. Vhodná zelenina: okurka, čínské zelí, špenát, mrkev, celer, petržel, červená řepa…

Vhodné ovoce: banán, jablko, jahody, maliny, borůvky, hruška…

Čemu se obloukem vyhnout: avokádo, zelená paprika, u některých pejsků může taky víno způsobit velmi špatnou alergickou reakci

TÝDEN 2.

Pořád zůstáváme u krmení pouze svalovinou, zařazujeme do jídelníčku i další druhy masa, jako je hovězí, koňské jehněčí. Můžeme taky do příloh dát dva druhy zeleniny či ovoce.

TÝDEN 3.

Střevo už je „rozježděné“a můžeme začít přidávat kosti. Ovšem ze začátku pouze měkké kosti, jako jsou například kuřecí krky, kuřecí křídla, atd. Zařadíme taky další druhy masa, tentokrát tučnější, jako například losos, vepřové, kachní…Můžeme přidat i víc druhů zeleniny.

POZOR! Nikdy pejskovi nedáváme kosti vařené, pečené, nebo jakkoliv jinak tepelně upravené! Taková kost se stává tvrdou, špatně stravitelnou, může se dokonce štěpit na tak ostré hrany, že trávicí trakt si s tím neporadí a pejsek z toho může mít vážné zdravotní komplikace. Naopak kosti v syrovém stavu jsou pro zdraví pejska velice důležité. Z výživového hlediska je nelze ničím nahradit. Navíc si trávicí trakt se syrovými kostmi poradí velice dobře.

TÝDEN 4.

Je to poslední týden přechodu a nám zbývá do krmné dávky přidat už jenom vnitřnosti. Pejsek je schopen strávit i tvrdší kosti.

POZOR! Velké kosti na okus zkrmujte zásadně pod dohledem.

Jak vypočítat krmnou dávku?

60Jedna krmná dávka je 2-3% z ideální hmotnosti psa v poměru 50 - 60% svaloviny (z toho  10 - 20 % vnitřností), 20 - 30% kostí, 20% příloha. Každý pes je ale jiný, tak jako u člověka. Někdo může sníst dvě čokolády a nic a někdo se na ní jen koukne a má dvě kila navíc. Proto je dobré začít na 2-3% a časem sami uvidíte, jestli pejsek potřebuje větší dávku nebo naopak menší. Nebojte se proto časem dávku upravit.

Vše výše zmíněné je tzv. ideální stav. Rozumíme, že někdo má staršího pejska, někdo má štěňátko, někdo pejska nemocného a všechny tyto případy si vyžadují individuální přechod/jídelníček. Taky je možné, že cokoliv napsané neznamená, že je každému srozumitelné. Neváhejte nás proto kdykoliv oslovit, rádi Vám pomůžeme. Nejste v tom sami!

Pokud sestavujete Vaši první objednávku, doporučujeme objednat startovací balíček, ve kterém najdete vše přesně podle návodu a přechod na BARF bude hračka.

Váš Barfík a jeho panička

Co o nás říkají zákazníci

Díky přechodu na BARF + doplňcích stravy, které mi Dominika sestavila pro Inu doslova na míru, s ohledem k zažívacím obtížím, které fenka měla(nechutenství, škrundání,požírání trávy, zvracení, krev ve stolici)vše upravovala dle aktuálního stavu fenky, se Inuška pomaličku začala zlepšovat, intervaly mezi stavy nevolností se pomalu prodlužovaly, začala přibírat na váze a celkově prospívat🙂Po cca 6ti měsících, kdy mi fenka doslova chřadla před očima, hubla a veterinární lékaři po řadě vyšetření vše uzavřeli s tím, že bude nejspíše nutné do budoucna provést biopsii všech orgánů v dutině břišní a podávat kortikoidy.....tohle mě srazilo na kolena. Dominika mi pomohla nejen sestavením jídelníčku a doplňky stravy pro Inu, ale i psychicky mě "podržela nad vodou". Odměnou je nám oběma "znovuzrozená", mladá a silná fenka, která začala prospívat, přibrala na váze tolik, že může znovu aktivně cvičit, kousat na obranách a účastnit se výstav krásy😉🙂 DĚKUJI ZA VŠE DOMČO 😘❤️❤️
Jana BenešováChovatelská stanice německých boxerů "Sametový zázrak"
Hledali jsme dodavatele masa pro naše chovatelské stanice. Jako naprostý začátečník v BARF jsem se snažila najít dodavatele který nejen doručí maso do mé lokality ale i poradí jak přejít z granulek na přirozenou stravu. A jak sestavit jídelníček aby opravdu všichni dostali vše co potřebují. S majitelkou jsme se spojili telefonicky, probrali čím a jak krmíme, věk našich zvířat, jejich zatížení ve sportu. Paní nám sestavila jídelníček, velmi ochotně, poradila i s dietním jídelníčkem pro naši fenku v důchodu po kastraci. Psům maso prospívá, mají krásnou lesklou srst, vždy je vše včas doručené. Děkuji za všechny rady.
Jana a LiborChovatelské stanice ENARLO a CZECH RAGNARÖK