Jak vypočítat krmnou dávku?

Jak vypočítat krmnou dávku?

Jedna krmná dávka je 2-3% z ideální hmotnosti psa v poměru 50 - 60% svaloviny (z toho  10 - 20 % vnitřností), 20 - 30% kostí, 20% příloha. Každý pes je ale jiný, tak jako u člověka. Někdo může sníst dvě čokolády a nic a někdo se na ní jen koukne a má dvě kila navíc. Proto je dobré začít na 2-3% a časem sami uvidíte, jestli pejsek potřebuje větší dávku nebo naopak menší. Nebojte se proto časem dávku upravit.

Vše výše zmíněné je tzv. ideální stav. Rozumíme, že někdo má staršího pejska, někdo má štěňátko, někdo pejska nemocného a všechny tyto případy si vyžadují individuální přechod/jídelníček. Taky je možné, že cokoliv napsané neznamená, že je každému srozumitelné. Neváhejte nás proto kdykoliv oslovit, rádi Vám pomůžeme. Nejste v tom sami!

Pokud sestavujete Vaši první objednávku, doporučujeme si objednat "jídelníček na míru" a my přesnou dávku sestavíme za vás. Přechod na BARF bude hračka, protože od nás dostanete podrobný manuál a navíc vám budeme kdykoli k dispozici. 

Celkový přechod z granule na Barf lze rozdělit do 4 týdnů:

1. týden:

V prvním týdnu pejska zvykáme na úplně novou stravu, kterou jeho trávicí systém jakoby zapomněl zpracovat. Psí střevo má schopnost tzv. jehličkového efektu, což znamená, že pokud se uvnitř nachází část kosti s ostrou hranou, střevo si jí dovede otočit tak aby pokračovala v cestě tou druhou, tupou hranou. Tímto se střevo chrání, aby v něm nedošlo k jeho poškození kostmi. V případě, že jsou oba konce ostré, střevo si je bude přetáčet, dokud se kost nestráví nebo nevyjde ven.

S jehličkovým efektem je to ale jako s řízením. Pokud jste léta neřídili auto, není úplně moudré do něj ihned nasednout a rozjet se do provozu. Buď to přežijete, nebo se v lepším případě stane nějaký karambol. Proto lidi „neřidiči s řidičákem“ volí nejdříve kondiční jízdy, aby se „rozjezdili“. Tady platí úplně stejné pravidlo. Střevo musíme nejdříve „rozjezdit“. Proto první týden krmíme pouze libovou svalovinou bez kostí.

Ideální je začít lehčeji stravitelnými druhy masa, kde jeden a ten samý druh zkrmujeme klidně dva tři dny po sobě. Například 1-3 den podáváme kuřecí prsa, 4-5 den krůtí svalovinu či ořez, 6-7 den můžeme dát rybu nebo králíka. K masu přidáváme ze začátku jeden druh zeleniny nakrouhané nebo rozmixované pro lepší stravitelnost. Vhodná zelenina: okurka, čínské zelí, špenát, mrkev, celer, petržel, červená řepa…

Vhodné ovoce: banán, jablko, jahody, maliny, borůvky, hruška…

Čemu se obloukem vyhnout: avokádo, zelená paprika, u některých pejsků může taky víno způsobit velmi špatnou alergickou reakci.

2. týden: 

Pořád zůstáváme u krmení pouze svalovinou, zařazujeme do jídelníčku i další druhy masa, jako je hovězí, koňské jehněčí. Můžeme taky do příloh dát dva druhy zeleniny či ovoce.

3. týden: 

Střevo už je „rozježděné“a můžeme začít přidávat kosti. Ovšem ze začátku pouze měkké kosti, jako jsou například kuřecí krky, kuřecí křídla, atd. Zařadíme taky další druhy masa, tentokrát tučnější, jako například losos, vepřové, kachní…Můžeme přidat i víc druhů zeleniny.

POZOR! Nikdy pejskovi nedáváme kosti vařené, pečené, nebo jakkoliv jinak tepelně upravené! Taková kost se stává tvrdou, špatně stravitelnou, může se dokonce štěpit na tak ostré hrany, že trávicí trakt si s tím neporadí a pejsek z toho může mít vážné zdravotní komplikace. Naopak kosti v syrovém stavu jsou pro zdraví pejska velice důležité. Z výživového hlediska je nelze ničím nahradit. Navíc si trávicí trakt se syrovými kostmi poradí velice dobře.

4. týden:

Je to poslední týden přechodu a nám zbývá do krmné dávky přidat už jenom vnitřnosti. Pejsek je schopen strávit i tvrdší kosti.

POZOR! Velké kosti na okus zkrmujte zásadně pod dohledem.