Co je to Barf a proč volit syrové maso pro psy a kočky?
Barf je zjednodušeně řečeno přirozená syrová strava pro Vašeho milovaného chlupatého masožravce. Zkratka B.A.R.F. má vícero interpretací, třeba Born again raw feeders nebo Bones and raw food. O co vlastně jde? Jedná se o metodu krmení založenou na podávání syrového masa, vnitřností, kostí, zeleniny, ovoce a bylinek. Zkrátka vše co připomíná přirozenou potravu divokých šelem žijících volně v přírodě. Ptáte se, proč by Váš „gaučák“, kterému se o divoké přírodě možná jen zdá, měl barfovat? Pes i kočka jsou prostě masožravci. Celý jejich trávicí systém, zuby, jednoduše vše je uzpůsobeno na krmení syrovým masem. Dokonce i malinkatá čivava je prostě z biologického hlediska šelma.
Jaké jsou výhody BARFování?
- Zabezpečuje správné zažívání
- Pomáhá posílit přirozenou imunitu
- Je to strava bez konzervantů, dochucovadel a další chemie
- Vždy víte, co do misky dáváte
- Lesklejší a kvalitnější srst
- Omezená tvorba zubního kamene, menší zápach z tlamy
- Méně parazitů
- Až o 2/3 méně exkrementů díky vysoké stravitelnosti
- Více energie
- Méně kloubních a růstových problémů
- Méně alergií
- Možnost sestavení dávky na míru dle individuálních požadavků jedince (stáří, nemoc, vysoká zátěž, atd.)
Barfování podporuje přirozenou stravu naší šelmy a přitom mnohdy šetří i peníze. Jediné co potřebujeme je mrazák a naučit se správně krmit. Nebojte se, není to žádná věda. Chce to jen vše vychytat a pak už si jen užíváte a pozorujete, jak si Vaše zvířátko pěkně mlaská.
Jak vysadit granule a jak začít barfovat?
Jako všechno co je pro nás nové a nevyzkoušené, tak i barfování u nás může vyvolávat počáteční obavy…nebude to časově náročné? Zvládnu to? Co když mi dojde krmivo? Atd…. Je to naprosto normální reakce. Můžu Vás ale ujistit, že až to po pár dnech dostanete „do oka a do ruky“, všechny Vaše předešlé obavy zmizí.
My tady v Barfíku doporučujeme přejít na barf takzvaně ze dne na den. To znamená, že večer dostane pejsek svoji obvyklou dávku granulí a na druhý den ráno dostane už jen masíčko. Většina pejsků takový přechod dobře zvládá a ze změny jsou nadšení. Jsou samozřejmě i případy, kdy pejsek syrové maso nechce pozřít nebo má z toho menší průjem.
Ani v jednom případě není nutno klesat na duchu, obojí se dá krásně vyřešit. Odmítání syrového masa je většinou z důvodu, že na něco takového nebyl nikdy zvyklý. Většinou stačí udělat malou „fintu fň“ a maso zezačátku malinko povařit. Vařené flákotě málokterý pejsek odolá. Pak stačí dobu varu postupně zkracovat, až se dopracujete do syrového stavu.
Věřte, že pejskovi to bude potom už úplně jedno, jestli je maso vařené, nebo syrové. To samé je potřeba udělat v případě, že by se objevil první dny lehčí průjem. Po několika dnech to pomine a vše se vrátí do původního stavu.